Futbal, jeho vznik a pôvod.

 

Hra dnes tak často spomínaná a obľúbená. Sa nie vždy tešila takej veľkej popularite. Futbal vznikol asi približne okolo roku 2356 pred našim letopočtom. Keď človek vracajúci sa z lovu zakopol o okrúhly kameň (podotýkam zaoblenie hracej lopty nebolo také dokonalé ako ho poznáme dnes) to ho poriadne dožralo. Kopal do kameňa celú cestu až domov, kde ho na znak víťazstva obúchal o hlavu družky. Dnes nám to môže pripadať primitívne a agresívne ale taká bola doba. Trochu to pripomína veselú hru v rugby. Pravidlá to vtedy boli ešte veľmi voľne a barbarské, keď si dovolil vziať loptu do rúk, ale to bola táto dnes už slávna hra ešte len v plienkach.

Potom o futbale ako takom dlhú dobu neboli nájdené žiadne písomné záznamy.

Najbližšia písomná zachovalosť od roku 2356 pred n.l. je datovaná roku 35 nášho letopočtu. Každý hráč mal vtedy vlastnú loptu. Neskôr kôli lepšej orientácii sa pridalo farebne označenie.

Lopta bola vtedy zhotovená zo starých handier a kúskov balzamovanej látky. Tento materiál zháňali zanietený hráči na popravách ukrižovaním a podobne.

Približne v tejto dobe bolo k futbalu pridané aj vzhadzovanie.

Domnievame sa, že preto lebo domce boli dosť natesnané čiže lopta často končila v niektorom z nich. A domáci ju vyhadzovali von oknom späť hráčom. Naše predpoklady potvrdil až nález futbalovej lopty z tohto obdobia, pri obci Haranty. Objav sa zapísal medzi najvýznamnejší čo sa týka futbalovej histórie.

Na tomto objave boli nájdené kúsky potravy: volské oko, šunka, syr (a podobne).

A to potvrdilo teóriu o vzhadzovaní, lopta sa totiž často ocitla na tanieri či v hrnci obedujúceho domáceho.

V tej dobe boli však obľúbenejšie divadlá a gladiátori. Takže do futbalu bolo investovaných dosť málo financií a nebol zaujímavý pre sponzorov. Z toho dôvodu boli štadióny malé a nezastrešené.

Na jednom doteraz zachovanom štadióne sa našla len jedna jediná reklama, skôr by sa dalo povedať reklamný slogan. Po reštavrácii nápisu bolo jasne vidieť tento text: Pribijem klince za dve mince. Silne tu cítiť nedostatok financií.

Nazdávame sa, že išlo o súkromného kata zaoberajúceho sa výlučne ukrižovaním.

Dosť dlhú dobu sa pokúšali mnohí historici vypátrať kedy a ako vznikol futbalový dres.

Veľké množstvo pokusov a teórii bolo mylných a nesprávnych.

Svetlo do tmy vniesol až objav dresu ktorý mal zaujímavé číslo.

Na chrbte bolo totiž vytlačené: 1+1=2.

Vďaka uhlíkovému testu sme sa dopracovali k roku 121 n.l. Dres bol vymyslený mladým študentom menom Krón Chapur. Narodeným 12.05.108 pôvodom z Turecka. Pôvodný zámer bol vytvoriť ťahák do školy na hodinu počtov z ktorých bol náš vynálezca veľmy slabý. K tomuto záveru sme sa dopracovali po preskúmaní triednej knihy.

Ale nakoniec aj tento pokus o vytvorenie pomaly k dokonalosti sa blížiacej spoločenskej hry zakrátko zlyhal. Problém nastal vtedy keď sa hráči začali obviňovať z hry protihráča na ich vlastnú loptu.

Potom k tomu pribudlo aj závidenie farebného označenia. Stávalo sa, že traja hráči chceli mať loptu v modrej farbe a to ako všetci dobre viete nieje možné. Čo pravidlá nepovoľujú to jeden dvaja futbalisti nezmenia, tak znelo porekadlo z tej doby (dosť obľúbené).Najčastejšie bolo používané medzi rybármi a provokatérmi. Ale aj vo vyšších kruhoch sa dalo z času na čas začuť. Pôvodca tohto porekadla je slávny a mocný vládca Tudorchan najsamprvý. Prvýkrát ho vyslovil na pohrebe svojej matky.

 

Aj taký vynález ako autobus je úzko spätý s futbalom.

Známy Rumunsky vynálezca Jusim Chavdar, ktorý sa vynašiel a vynašiel autobus inými slovami premiestňovadlo futbalového týmu.

Z vynálezcovho denníka: Musím sa pokúsiť objaviť premiestňovadlo pre futbalovú jedenástku, zálohu a trénera.

S takouto myšlienkou sa vedec púšťa do tvorby nového veľkolepého technického diela.